Чим вкривати львівські дороги: асфальтом чи бруківкою. Про це зараз активно дискутують львів’яни, особливо після початку реконструкції вулиці Богдана Хмельницького. За проектом, її асфальтуватимуть, тому що за новими будівельними нормами на магістральних вулицях бруківки не може бути. Це і викликало обурення у прихильників львівського каменю. Тому наші журналісти вирішили поспілкуватися з експертами і з’ясувати, що таки краще для вулиці Хмельницького: бруківка чи асфальт.

Озброївшись приладом для вимірювання гучності, експерти починають перевіряти шум від бруківки, якою встелена дорога на вулиці Богдана Хмельницького. Прилад показує 85,6 дБ — це перевищує норму (70 дБ).

вимірювання шуму при бруківці

«Є певні промислові підприємства, які видають такий звук. Можна сказати, що мешканці перебувають на території промислового підприємства, то досить гучного», — коментує покази шумометра завідувач хімічної лабораторії Ігор Гуменний.

Зовсім поруч — вулиця з асфальтом. Рівень шуму на такому покритті нижчий, ніж на бруківці — близько 70 дБ, а це в межах норми. І справа не в кількості транспорту.

реконструкція вулиці Богдана Хмельницького

«Чи проїде 10 одиниць за якийсь термін часу, чи проїде 50 одиниць — в принципі, рівень шуму як буде великий, так і залишиться великим. Якщо його немає, то яка б кількість автомобілів не проїхала, а шум буде нижчим. Все залежить від покриття», — додає завідувач хімічної лабораторії Ігор Гуменний.

І саме це — одна з причин, чому вулицю Богдана Хмельницького заасфальтують. Проектант Олег Шмід розповідає, що з місцевими мешканцями про це аж двічі говорили на громадських слуханнях.

«Це є магістральна вулиця загальноміського значення. І згідно з ДБН (чинна редакція 2018 року) на таких вулицях взагалі не можна взагалі стелити бруківку. В містах бруківку можна стелити виключно тільки на житлових вулицях, пішохідних зонах», — пояснює директор ЛКП «Інститут просторового розвитку» Олег Шмід.

Та крім цього бруківка на «швидкісних» дорогах ще й небезпечніша за асфальт. «Треба просто в голові собі пам’ятати, що це є слизькіше. Відповідно, бути до цього готовим. Якщо бачите попереду перехід з асфальту на бруківку, звичайно, що ви стараєтеся зменшити швидкість ще до в’їзду на бруківку», — пояснює старший тренер школи спортивної майстерності «Rega» Олег Сагайдак.

Частину бруківки на Хмельницького таки збережуть. Нею замостять паркомісця, які будуть тут після реконструкції. Адже це каміння — своєрідна родзинка Львова, кажуть історики.

«Для Львова бруківка є неодмінним атрибутом середньовічного міста. І принесли бруківку до Львова німці. Вони були одними із перших поселенців у Львові. Їх запросили ще руські князі Данило і Лев», — розповідає історик Іван Сварник.

Після реконструкції на вулиці Богдана Хмельницького будуть також нові автобусні зупинки, острівці на перехрестях та двостороння велодоріжка. Вартість усіх робіт – понад 175 млн грн.

Джерело https://zaxid.net/news/