Відмостка – необхідний об’єкт навколо будинку, який захищає фундамент будівлі від вологи і запобігає руйнуванню нижніх елементів стін. Це, загалом, звичайна тротуарна доріжка, але з водонепроникним шаром. Відмостка закладається на етапі проектування будинку, тому такі її властивості, як ширина, товщина, кут нахилу обумовлюються нормативами і розраховуються в залежності від якості грунту, параметрів будинку і фундаменту. Власнику залишається тільки обрати тип покриття.
Зазвичай відмостку проектують шириною 70-100 см і нахилом 1-10 %, мінімальною шириною мощення є 8-15 см, в залежності від того, наскільки великі навантаження вона повинна буде переносити (наприклад, відмостка біля гаража повинна бути товстішою, ніж навколо житлового будинку).
Найбільш поширеними видами покриття відмостки є три групи матеріалів: бетонна бруківка, клінкер і натуральний камінь.
Бетонна бруківка, в свою чергу, поділяється за способом виготовлення на литу і пресовану. Литу, або вібролита бруківку використовують найчастіше, бо завдяки легкій технології виготовлення вона приймає будь яку форму і просто забарвлюється, при тому залишаючись яскравою і гладкою. Але є і мінус – невисока міцність. В декоративному плані це чудовий матеріал, але якщо враховувати, що на відмостку регулярно стікають опади з даху (якщо немає організованого водостоку), які швидко руйнують такий матеріал. Вібропресована бруківка ж на чверть міцніша, за вібролиту, а ще має чудову морозостійкість і низьке водопоглинання. Але вона поступається в декоративному плані – приглушені кольори і тільки прості геометричні форми, шорстка поверхня.
Клінкерна бруківка – це повнотіла клінкерна цегла або плитка, яка є, по суті, штучним каменем, але завдяки матеріалу, з якого її виготовляють – особливі сорти тугоплавкої глини, котру випалюють при високих температурах, – міцністю вона не поступається гранітному каменю. Завдяки такій міцності її можна робити тоншою, ніж бетонна бруківка. Але клінкер відчутно дорожчий за бетонний брук і має обмежений діапазон кольорів і форм (це, все ж, цегла, тому в основному відтінки оранжевого і прямокутна форма)
Одним з найдавніших матеріалів для покриття відмостки є кам’яна бруківка. Найпопулярнішими є гірські породи з високою твердістю – базальт і граніт. Роблять покриття з шліфованого, пиляного або колотого каменю. Зазвичай використовують граніт – він має високу міцність і щільність, широку палітру кольорів і красиву фактуру.
Як бачимо, для вибору покриття відмостки потрібно розібратись з необхідним запасом міцності, що залежить від типу грунту і способу водовідведення, бюджетом (найдешевша – бетонна бруківка, найдорожчий – клінкер) і декоративними особливостями (щоб мощення пасувало до будинку і навколишньої території.