Stolpersteinе – проєкт, започаткований в 1996 році німцем Гюнтером Демнінгом. Бруківку з латунним покриттям і викарбуваною інформацією про конкретних жертв Голокосту встановлюють на місцях їх проживання. Вже встановлено понад 50 тисяч таких каменів по всій Європі. Такі стольперстайни, або “камені спотикання”, вже є і в Україні – в Переяславі і Рівному.
Посольство Німеччини в Києві організувало проведення цього проєкту і в столиці України: «Один камінь, одне життя — 80 каменів спотикання для Києва» буде реалізовано Ukrainian Center for Holocaust Studies за підтримки Goethe-Institut в Україні та КМДА.
30 вересня на Подолі встановлено першу латунну бруківку – стольперстайн з іменем Людмили Ткач, жінки, що дитиною пережила Бабин Яр, вмонтували на вулиці Фролівській, 3. Вона, п’ятирічна дівчинка, разом з матір’ю стрибнули в яр одразу перед початком розстрілу і врятувались.
До 8 жовтня мають встановити ще 79 таких каменів по цілому Києву. Мапу всіх таких пам’ятних знаків, а також детальну інформацію про репресованих, можна буде знайти на сайті, присвяченому проєкту – kyivstones.org.
Варто зазначити, що вшановуватимуть не тільки репресованих євреїв. Наприклад, одну з “бруківок пам’яті” буде присвячено Володмиру Багазію – одному з членів ОУН-М і очільнику Києва в період окупації німцями. Також вшанують знищених ромів, представників сексуальних меншин, синті, інших.
Ця ініціатива присвячена до 80 роковин Бабиного Яру, які вшановують цьогоріч.