Група одеситів, яка називає себе «Дорогоцінний пластик. Precious plastic Ukraine », розробила технологію використання неліквідного пластика – ПЕТ-пляшок і одноразового посуду. Таке сміття подрібнюють в крихту, яку розігрівають і заливають у форми. Так виходить пластикова тротуарна плитка. Її можна зробити гладкою і шорсткою – залежно від того, де вона буде лежати та для чого використовуватися.

використання плитки

Чорне море є одним з найбільш забруднених в Європі, тому у 2016 році Європейський Союз запустив проект Environmental Monitoring in the Black Sea (скорочено EMBLAS), в рамках якого ведеться постійний моніторинг морського середовища та відпрацьовуються різні способи боротьби з забрудненням.

Один з напрямків EMBLAS – збір, перероблення та утилізація пластикового сміття, якого в Чорному морі дуже багато.

«Як не сумно констатувати, наше Чорне море у два рази брудніше Середземного, і основне сміття – це, звичайно ж, пластик. Тому вчені і екологи давно стурбовані проблемою збору і подальшого використання сміття з моря », – каже координатор EMBLAS Олена Марушевська.

Тепер пластикове сміття отримає ще один шанс прислужитись на користь людям. Керівник проекту «Дорогоцінний пластик. Precious plastic Ukraine» Євген Хлєбніков розповів «Думській», що спроби робити подібну плитку вже були, але чомусь інші дослідники додавали туди пісок, через що виріб виходив не таким міцним і надійним, як хотілося б.

Минулої осені ми отримали в рамках EMBLAS грант від ЄС на дослідні роботи з переробки пластику, – каже Євген. – Ми розрахували температури плавлення і подальшої обробки, відпрацювали технологію і готові запускати виробництво на повну потужність. Нам було цікаво якраз навчитися робити щось хороше з зовсім неліквідного, нікому не потрібного пластику, який раніше тільки спалювався

пластикова плитка

Перша партія гладкої та шорсткої плитки вже готова. Зараз винахідники спільно з вченими EMBLAS шукають місце, де в місті ходить багато людей. Там було б доречно укласти експериментальне покриття і подивитися, наскільки воно буде надійним і довговічним. Для початку планується замостити пластиковою бруківкою 12 кв. м.

Журналістам було продемонстровано всі етапи виробництва. Ось сортування пластику: частина йде на більш цінні речі, частина – на виготовлення тротуарної плитки. Ось неліквід ріжеться, потім завантажується в спеціальний добре розігрітий прес. Ось виходить спаяна маса. Її можуть відразу заливати в підготовлені форми або вже охололу розрізають на потрібні шматки.

Форма для тротуарної плитки

У цеху працюють троє – сам Євген Хлєбніков, його помічниця Катерина і волонтер Влад.

Олена Марушевська підкреслила, що якщо одеський досвід виявиться успішним, його візьмуть на озброєння грузинські колеги, які теж беруть участь в EMBLAS.

«Біля узбережжя Батумі багато пластикового сміття – це особливості течій Чорного моря. Грузинські колеги, як ніхто, зацікавлені в його переробленні. Якщо наша плитка буде хороша в експлуатації, ми повеземо цей проект в Батумі вже в другій половині літа », – резюмувала координатор проекту.

За матеріалами “Думская