Понад три тисячі каменів бруківки було знайдено на розкопках хетського храму XV ст. до н.е., які на 700 старіші за раніше відому найдавнішу мозаїку в Стародавній Греції.

Знайдена бруківка віком 3500 років бежевого, червоного і чорного кольорів, розміщена в формі трикутників і кривих.

“Це предок класичного періоду Середземних мозаїк, які, очевидно, більш складні. Це, свого роду, перша спроба зробити мозаїку” – зауважив Анаклето Д’Агостіно, директор розкопок в Усаклі Хойук, що в центральній Туреччині.
Відкриття було зроблено напроти гори Керкенес і храм, біля якого лежала бруківка, був присвячений Тешубу, богу бурі, хетському аналогу давньогрецького бога грому і блискавок Зевса.

Археологи також знайшли кераміку і залишки стародавнього палацу, що підтверджують теорію про те, що саме на місці сучасного Усаклі Хойук існувало загублене хетське місто Зіппаланда – про яке часто згадувалось в хетських табличках як місце поклоніння богу бурі, проте досі не знайдене науковцями.

Отримані реліквії дозволяють більше пролити світло на історію загадкових хетів – поки ще маловивченого істориками народу Бронзового Віку, що проживав на цій території.