28 жовтня в місті Єрихон, що знаходиться на західному березі ріки Йордан і є, на разі, спірною територією Палестини і Ізраїлю, відновили кам’яну мозаїку в палаці халіфа Хішама. Через свої розміри – а це майже тисяча квадратних метрів – ця мозаїка вважається найбільшою в світі.

Реконструйована мозаїка палацу Хішама, Єрихон, Палестина, 28 жовтня 2021 року

Палац Хішама збудували в VII столітті нашої ери представники першої мусульманської правлячої династії – Омаяди, що створили халіфат з центром в Дамаску. Будівлю використовував як зимову резиденцію халів Хішам ібн Абд аль-Малік. Вона займає аж 60 гектарів сільськогосподарських земель і пустелі.  Правда, до XIX століття він стояв закинутий. Тільки в 1930 році його дослідили і відкрили для відвідувачів.

Тоді ж і відкрили цю велетенську мозаїку. Але очищати від шару пилу і реставрувати її почали лише в 2016 році за фінансування Японського агенства з міжнародного співробітництва. Роботи тривали аж до жовтня цього року, бо окрім реставрації самої мозаїки ще потрібно було звести захисний купол над нею так, щоб не пошкодити руїни палацу.

Захисний купол над палацом Хішама, який має вберігати мозаїку від руйнування, Єрихон, Палестина, 28 жовтня 2021 року

Мозаїка складається з понад 6 мільйонів каменів і десятка орнаментів. Зображені символічне полювання лева на газелей і оленя, багато рослинних і геометричних орнаментів.

Влада міста сподівається, що відкриття палацу і мозаїки привабить в регіон більше туристів.