Вкладання бруківки не є надто складним чи дуже технологічним процесом і, при бажанні, правильно вкласти тротуарну плитку чи бруківку може практично кожен. Достатньо чітко виконувати технологічні умови і правильно слідувати всім етапам укладання.

Першим важливим етапом є проектування: слід чітко розмітити ділянку під замощення, визначити висоту бруківки і розбити ділянку на рівні. По краях запланованих рівнів ділянки забиваються кілки, на яких натягується нитка на рівні запланованої висоти мощення.

Доріжки з бруківки на ділянці: різновиди і способи укладання. Як класти бруківку? Укладання бруківки: технологія, ціни

Наступним пунктом є підготовка площі до укладання. Необхідно зняти верхній родючий шар грунту і очистити підгрунтя від залишків рослинності. Зазвичай викопують котлован в межах 25-65 см. Дно котловану варто додатково втрамбувати, якщо грунт розрихлений. Якщо під знятим шаром знаходиться малопроникний для вологи грунт, то слід додатково збільшити глибину, а замість надлишково вибраного грунту можна засипати щебінь або грунт з кращими водопроникними властивостями. На невеликих площах такі роботи проводять вручну, на більших – за допомогою техніки: грейдери, скрепери, бульдозери.

Третім важливим кроком є профілювання території: визначається нахил для стоку вод (як правило, 2.5% – 4%, тобто 2.5-4 см на 1 м довжини). Для цього дно котловану вирівнюють, використовуючи крупнозернистий пісок шаром до 10 см товщиною. Після цього поверхню віброущільнюють, трамбують – це важливо для майбутньої стійкості замощеної поверхні.

На 4 етапі встановлюються обрамлюючі поверхні на межах котловану – бордюри, поребрики або палісади, між якими і буде укладена бруківка. Вони запобігають розходженню замощеної поверхні, зберігають форму і зміцнюють краї. Бюрдюри використовують для будівництва доріг і тротуарів, поребрики – для прибудинкових територій, палісадники – для садових доріжок і клумб. Вони встановлюються на основу з напівсухого бетону. Між елементами обрамлення мають бути проміжки в 3мм, які не заповнюються.

Технология укладки бордюрного камня: как правильно установить бордюр для тротуарной плитки

Після цього відбувається вкладання основи під бруківку. Основою служить щебінь фракцією 5-40мм, який вкладається шарами 10-15см, кожен з яких окремо трамбується. Загальна товщина основи залежить від призначення майбутньої площадки: для прибудинкових доріжок, тротуарів достатньо 20 сантиметрів, а дороги, де відбуватиметься рух автомобілів – 30-50 см.

Зверху на основу вкладається монтажний шар підсипки. Це або просіяний білий пісок, або щебеневий відсів найдрібніших фракцій, або цементно-піщана суміш 1:3 – 1:5.  Стандартною товщиною основи є 3-5 см після трамбування. Вона повинна бути вкладена так, щоб рівень майбутньої бруківки виступав за проектований приблизно на 1 сантиметр – остаточне трамбування підсипки і, відповідно, всідання цього сантиметру відбувається вже після укладання каменів за допомогою вібраційної плити.

укладання бруківки

Далі, нарешті, йде власне саме укладання бруківки. Воно проводиться від країв – обрамлюючих поверхонь, бордюрів – до центру ділянки, аби не порушити підсипку. Важливо правильно обрати рисунок замощення і проводити його рівномірно зі всіх країв до центру – так створюється рівномірний розподіл навантаження. На краях бруківка повинна щільно прилягати до бордюрів. Якщо потрібно, її можна підрізати (але не більше, ніж половина плитки).

Після вкладення бруківки відбувається затирання швів між каменями. Детальніше про цей процес ми розповіли в попередній статті. І фінальним етапом є кінцеве трамбування за допомогою вібраційної машинки з гумовою укладкою (аби не пошкодити поверхню каменів).

Після цих всіх процесів поверхня укладеної бруківки повинна бути без опуклостей, з рівномірними швами, стійкою і цілісною. Така поверхня буде готова до експлуатації за 24 години після завершення всіх робіт.