Кожному власнику хочеться, щоб ділянка мала гарний привабливий вигляд, за нею легко було доглядати. Цю мрію легко втілити в життя, якщо за основу взяти бруківку. Вона допоможе не просто викласти охайні доріжки, але й створити неперевершений ландшафтний дизайн.
Як створити ландшафтний дизайн власними руками
Ландшафтний дизайн — це мистецтво створювати простір, який гармонійно поєднує в собі архітектуру будинку, красу вуличних рослин та функціональність. Щоб надати подвір’ю привабливий вигляд, зовсім не обов’язково наймати дизайнера, послуги якого коштують досить дорого: продумати деталі та вибрати матеріали для облаштування можна самостійно. Все, що для цього потрібно, — знати кілька основних правил і дотримуватись порад при створенні ландшафтного проєкту з бруківкою.
- При плануванні розміщення доріжок та клумб, потурбуйтесь, щоб по подвір’ю було зручно ходити, не доводилось оминати багато перешкод на шляху від дверей будинку до воріт, гаража та зони відпочинку.
- Основна проблема, з якою стикаються власники дач та приватних осель, — сміття. Опале листя, сухі гілочки необхідно постійно прибирати. Легше це зробити, якщо обмежити площу клумб та газонів, надати перевагу твердому покриттю.
- При виборі покриття враховуйте його якості. Важливо, щоб воно було міцним, зносостійким, дозволяло ґрунту “дихати”.
Не пошкодуйте часу, щоб провести виміри подвір’я, накреслити попередній план розміщення альтанки, мангалу, клумб та дерев. Краще зробити кілька варіантів, щоб вибрати найкращий для себе. Особливу увагу приділіть зонуванню. Це нескладно зробити за допомогою доріжок, відкритих та закритих ділянок ґрунту, кущів, клумб та дерев. Якщо план готовий, можна вибирати матеріал для покриття доріжок. Найбільший попит мають зараз асфальт, цемент та бруківка.
Асфальт — недороге та практичне покриття. Але щоб його укладати, доведеться орендувати дорогу техніку. До того ж це не найкращий вибір для невеликих за площею територій.
Цементувати можна навіть своїми руками. Але такі доріжки досить швидко виходять з ладу, вкриваються тріщинами. Ще один недолік цементних доріжок — вони не пропускать воду. Тому на поверхні після дощу створюються калюжі. Цемент має дещо спільне з асфальтом: відсутність вибору кольорів, що робить подвір’я сірим та сумним.
У сучасній ландшафтній архітектурі найчастіше використовують бруківку, яка сьогодні є одним із найпопулярніших та найуніверсальніших матеріалів для ландшафтного дизайну. За її допомогою можна гарно оформити присадибну ділянку, доріжки для пішоходів, проїжджу частину.
Бруківка буває різної форми, кольору, що надає простір для фантазії, при цьому дуже практична та функціональна.
Переваги бруківки
Бруківка здатна витримувати високі навантаження, перепади температур, вологість, агресивні речовини. При правильному укладанні та догляді, таке покриття може служити десятиліттями без втрати якості зовнішнього вигляду: воно не тріскається, не деформується, не вицвітає з часом, вода після дощу просто стікає через шви та не створює калюж на поверхні.
Бруківка має різноманітну колірну гаму, що дає змогу створювати різні візерунки, комбінації. За зовнішнім виглядом може імітувати різні природні матеріали: цеглу, граніт, мармур. Якісне укладання гармонійно поєднується з іншими ландшафтними елементами: рослинами, водоймами, скульптурами.
Бруківку зараз виробляють різною за формою: квадратну, прямокутну, багатогранну, круглу. Крім того, можна вибрати плитки різні за розміром. Все це дає можливість створювати безмежну кількість візерунків. Бруківку можна викладати не тільки прямо, але й надавати доріжкам круглої, хвилястої, зигзагоподібної форми.
Таке покриття легко монтується та демонтується, не вимагає складних інструментів або спеціальних навичок для укладання, тому може бути швидко замінене за необхідності. Це також зручно, якщо необхідно отримати доступ до підземних комунікацій: не доведеться повністю міняти покриття, а лише частину.
Бруківку легко підтримувати у чистоті. Її зовсім нескладно підмітати, мити за допомогою садового шланга або автоматичної мийки. Прибрати опале листя можна за допомогою компресора, який легко здуває сміття у заздалегідь визначене місце.
Варто зазначити, що бруківка — це матеріал, який не виділяє шкідливих речовин у навколишнє середовище. Вона сприяє збереженню природного мікроклімату на ділянці, тому що не сильно перегрівається під сонцем, не перешкоджає проникненню повітря й вологи в ґрунт.
З якого матеріалу варто вибрати бруківку?
Бруківка виготовляється з різноманітних матеріалів. Від сировини залежать її властивості, вартість, зовнішній вигляд. При виборі матеріалу, необхідно знати, для яких цілей він підходить.
Бруківка з бетону
Це найдоступніший та найпоширеніший вид, який складається з суміші цементу, піску, води, різних добавок. Матеріалу можуть надавати будь-яку форму, розмір, колір, фактуру, завдяки використанню спеціальних форм й барвників. Бетонна бруківка має високу міцність, морозостійкість, зносостійкість, вона легко укладається та ремонтується.
Але варто знати, що цей матеріал має деякі недоліки, наприклад, схильність до вицвітання під впливом сонячних променів, появи тріщин через сильні перепади температур, появи грибка за підвищеної вологості. Зазвичай використовується для укладання пішохідних доріжок у місцях громадського використання.
Клінкерна бруківка
Це обпалена глина з додаванням різних мінералів. Клінкерна бруківка має природний, естетичний вигляд, високу міцність, морозостійкість, стійкість до впливу хімічних речовин. Вона не вицвітає, не тріскається, не схильна до гниття. Серед недоліків варто виділити високу вартість, відносну складність укладання, необхідність спеціалізованого догляду. Дуже добре підходить для облаштування двору, клумб, квітників, ставків завдяки екологічності та відсутності реакцій з хімічними речовинами, якими зазвичай обробляють рослини.
Кам’яна бруківка
Виготовляється з натуральних каменів, наприклад, граніту, мармуру, базальту. Вона має унікальний та неповторний вигляд, а також високу міцність, морозостійкість, довговічність. Кам’яна бруківка не схильна до корозії, вицвітання, деформації, але має високу вартість, велику вагу, складність в обробці та укладанні. Підходить для застосування на проїжджій частині для пересування важкого транспорту та техніки.
Гранітну бруківку можна використовувати будь-де: на подвір’ї, для оздоблення альтанок, вимощення будинку. Єдине, що може обмежити її використання — висока вартість. Проте вона повністю компенсується неперевершеним естетичним виглядом та довговічністю.
Мармур — це природний матеріал, яким зазвичай повністю не вимощують подвір’я. Причина та сама — висока вартість. Але якщо використати їх по периметру клумб або доріжок, вона надасть вишуканості та підкреслить особливості вашого дизайну.
Вибір бруківки для клумби
Клумби, прикрашені декоративним матеріалом, мають відповідати загальному стилю й концепції ділянки, а також гармоніювати одна з одною за кольором, формою, розмірами.
Вибір дизайну величезний: фактури, відтінки, малюнки, які відповідають задуму власника, легко реалізувати за допомогою бруківки.
- Прямокутна форма відмінно підходить для клумби, вважається найпоширенішим та універсальним видом, який підходить для будь-якої ділянки. Таке поєднання утворює чіткі геометричні лінії, які створюють відчуття порядку, акуратності. Укладання може здійснюватися в ряд, у шаховому порядку, в косу або паралельну лінії.
- Круглі форми створюють оригінальний та незвичайний вигляд, який надає ділянці динаміку, витонченість. Наявність м’яких вигнутих ліній створює відчуття руху та гармонії. Укладання можна робити колами, спіралями, хвилями, радіально.
- Фігурна бруківка — це найбільш творчий та ексклюзивний підхід до зовнішнього вигляду, який робить ділянку унікальною, неповторною. Фігурні елементи створюють відчуття присутності чогось незвичайного, фантастичного.
Готові бетонні елементи “клумби” та “палісади” можна використати не тільки для створення цікавого дизайну, а й для відокремлення рослин, які потребують різного типу ґрунту та хімічних речовин для обробки. По периметру такі ділянки можна викласти бруківкою вже після облаштування.

Як вибрати бруківку для доріжок?
Доріжки бувають функціональні або декоративні, які з’єднують різні зони ділянки або служать елементом композиції. Залежно від призначення доріжок вибирайте бруківку відповідної товщини та міцності. Для функціональних доріжок, якими ходитимуть люди та їздитимуть машини, краще обрати міцну, товсту плитку. Для декоративних доріжок, які виконуватимуть роль оформлення, можна використовувати бруківку тоншу, менш міцну.
За товщиною та призначенням бруківка буває:
- 4,5 см — для пішоходів;
- 6 см — міцніша, допускає переміщення легкового транспорту, але не надто інтенсивне;
- 8 см — використовується там, де є інтенсивний рух легкового транспорту, оптимально підійде для викладання перед гаражем;
- 10 см — промислова бруківка, що використовується на підприємствах та в місцях інтенсивного руху важкого транспорту.
Від співвідношення товщини та матеріалу виготовлення залежить кінцева вартість бруківки.
Бруківка для вимощення будинку
Залити дім по периметру бетоном є необхідною умовою. Але таке покриття буде виглядати не дуже привабливо, якщо його залишити в такому вигляді. Якщо прикрасити цю частину бруківкою, що буде гармоніювати за кольором та формою з основним тоном оформленням ландшафту, можна візуально збільшити невеличке подвір’я, надати йому завершеного, доглянутого та затишного вигляду. Додатково бруківка захистить фундамент від зайвої вологи, яка не буде накопичуватись на поверхні.
Найкращий вибір
Якщо ви цінуєте якість та неповторність, хочете мати будинок, який відповідає всім ознакам стилю та функціональності, варто обирати для оздоблення подвір’я та створення ландшафтного дизайну саме бруківку. Вона підкреслить ваш смак, приверне увагу до будинку, спростить догляд та надасть сучасного, довершеного вигляду. Це якісний та сучасний матеріал, який не потребуватиме зайвого клопоту у догляді та дозволить вашій оселі стати особливою.