Бруківка – один з найдовговічніших і найнадійніших покриттів доріг і також найдавніших. Проте, аби зберегти приємний вигляд і якісні властивості каменів, їх слід доглядати і вміти правильно чистити, адже навіть в найщільніші бетонні камені через мікропори може просочуватись забруднення і руйнувати їх. Тож розглянемо найпоширеніші види забруднень бруківки і найефективніші способи боротьби з ними.
Найзнайоміший всім нам забрудник – пилюка, дорожній пил, болото. І найпростішим варіантом для чищення в цьому випадку є змити бруд напором води: будь-який миючий пристрій, що подає воду під тиском, впорається з цим завданням.
Також доволі поширеним явищем є висоли – білі плями у вигляді нальоту, що з’являються через неправильну експлуатацію чи встановлення бруківки. Вони виникають в наслідок твердіння бетону. Висоли не впливають на якісні показники бруківки, на її міцність, але можуть псувати естетичний вигляд. Найлегший спосіб – почекати: висоли зникають самі собою за 5-12 місяців після виникнення. Якщо ж хочеться гарного вигляду плиток негайно, то можна використовувати гідрофобізатори. Не рекомендують використовувати кислоти – лимонну, оцтову, інші, бо вони можуть руйнувати камені.
Ще одним частим забрудником є автомобільне мастило, яке швидко проникає в пори каменів. Свіжі плями рекомендується мити розчином соди і оцту (покрити забруднене місце, стерти губкою після того, як розчин спіниться). Якщо ж масло добряче в’їлось, слід приготувати розчин гіпсу з водою, до якого потрібно додати миючий засіб або рідке мило. Цю суміш нанести на пляму і почекати висихання, потім зняти губкою. Також для невеликих плям використовують скипидар і нашатирний спирт.
З пророслими рослинами поміж плитками можна боротись звичайним ножем, а після видалення рослинності змити її і ґрунт водою. Щоб запобігти росту нових рослин, використовують окріп, в який варто додати 3-4 столових ложки соди: цим розчином треба полити місця росту кілька разів. Ефективнішим є 12% розчин селітри, яким ділянку обробляють кілька разів на тиждень.
Типовим забрудником мощень також є пліснява. Але і з нею можна ефективно боротись за допомогою звичайної хлорки, яку використовують для відбілювання одягу, або відбілювача. Речовину треба нанести на місце забруднення, почекати 15-20 хвилин і змити проточною водою.
Варто не забувати, що треба використовувати захисні рукавиці і окуляри при користуванні їдкими речовинами, кислотами, а також оберігати від них рослини, що можуть рости поруч з бруківкою.